Jak zacząć przygodę z angielskim

Jak zacząć przygodę z angielskim

Jak zacząć przygodę z angielskim? Nie jest to prosta sprawa ale wybiegając naprzeciw Waszym zmaganiom prezentujemy kilka wskazówek. Jak sam tytuł mówi w tym filmie powiemy jak zabrać się za naukę języka. Miłego seansu 🙂  

Jak produktywnie uczyć się angielskiego? Co to znaczy ,,produktywnie"? To znaczy żeby się uczyć tak, aby się nauczyć, umieć rozmawiać z ludźmi na podstawowe tematy. Umieć zapytac o drogę, cenę, godzinę odjazdu pociągu itp.

1. Co za dużo to niezdrowo

Gdy zaczynacie od podstaw, pamiętajcie: ,,co za dużo to niezdrowo”. Nie nauczymy się języka od razu, u niektórych osób nauka trwa latami. Oczywiście nie myślcie o czarnych scenariuszach ale bądźcie racjonalni w Waszych oczekiwaniach. Zacznijcie powoli, od kilku słówek na dzień/tydzień, z czasem zwiększając ich ilość jednocześnie kontrolując czy nauka nas zbytnio nie przytłacza.
Ta zasada odnosi się również do nauki gramatyki. Nie musimy znać przeciez wszystkich ,,czasów” ani innych reguł gramatycznych. Wystarczy jeden czas teraźniejszy, przeszły i przyszły.

2. Lista podstawowych słówek

Słownictwo związane z medycyną bź prawem nie jest Wam przecież na początku potrzebne dlatego najlepiej zacząć od życia codziennego. Tego typu wyrazy znajdziemy w listach najczęściej używanych słówek w języku mówionym. Będa to na przykład: dni tygodnia, jedzenie, przedmioty w domu itp. Słówek można uczyć się za pomoca fiszek, obrazów google bądź obrazowych słowników, filmów na których te wyrazy są czytane.

3. Wymowa

Naukę wymowy zacznijcie od teorii, czyli ,,gdzie umieścić język”. Może to się wydawać zabawne ale jeśli czasem ktoś sobie nie uświadomi, że mówiąc think, najpierw powinien dać język między zęby to tego poprawnie nie wymówi. Potem szukamy podobnych dźwięków i uczymy sie ich rozróżniać słychając wyrazów, które je zawierają. Przydatne są tu słowniki internetowe (np. Cambridge lub Oxford), gdzie widnieje ikonka głośnika i możemy posłuchać wyrazów. Sprawdzi się też oprogramowanie do nauki fonetyki, takie jak Say It Right, które jest niestety płatne. Jednakże fakt że używa się go na uczeniach wyższych może dowodzić że jest  ono wysokiej jakości narzędziem do nauki.

4. Immersion

,,Immersion” oznacza zanurzenie w języku. Idealną sytuacją jest wyjazd np. do Anglii i zamieszkanie tam na co najmniej kilka miesięcy. Jeśli jednak to nie jest możliwe, postaraj się ,,zanurzyć” w języku w inny sposób. Słuchaj piosenek, czytaj gazety, książki, blogi, oglądaj filmy, słuchaj radia (wszystko po angielsku oczywiście).

 


Te wstazówki zapewnią Ci lepszy start i pewne fundamenty do nauki języka (i nauki uczenia się języka).

Good luck!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *